ICCS 2018 Program Committee

About | Registration


Program Committee

Fatimah Abdul Razak (Universiti Kebangsaan Malaysia)
Andres Abeliuk (University of Southern California)
Eran Agmon (Stanford University)
Luca Maria Aiello (Nokia Bell Labs)
Ma Al-Mamun (Yale University)
Sergio Antonio Alcala-Corona (National Institute of Genomic Medicine, Mexico)
Simone Alfarano (University Jaume I of castellon)
Eduardo Altmann (University of Sydney)
Yaniv Altshuler (Massachusetts Institute of Technology)
Alberto Antonioni (Carlos III University of Madrid)
Alex Arenas (URV)
Eugenio Azpeitia (University of Zurich)
Andres Baeza (Arizona State University)
James Bagrow (University of Vermont)
Selim Balcisoy (Sabanci University)
Jose Balsa (Massachusetts Institute of Technology)
Federico Bassi (Université de Nantes)
Manuel Bedia (University of Zaragoza)
Rahmatollah Beheshti (Johns Hopkins University)
Rosa M. Benito (Universidad Politécnica de Madrid)
Katie Bentley (Boston university)
Ginestra Bianconi (Queen Mary University of London)
Philippe Binder (University of Hawaii at Hilo)
Riccardo Boero (Los Alamos National Laboratory)
Johan Bollen (Indiana University Bloomington)
Denis Boyer (Universidad Nacional Autonoma de Mexico)
Burcin Bozkaya (Assoc. Prof.)
Jane Bromley (The Open University)
Alessio Cardillo (Catalan Institute of Human Paleoecology and Social Evolution (IPHES))
Jeffrey Cares (Alidade Incorporated)
Brian Castellani (Kent State University)
Claudio Castellano (SMC, INFM-CNR)
Myong-Hun Chang (Cleveland State University)
Yu Chen (State University of New York - Binghamton)
Changqing Cheng (Binghamton University)
Kenneth Chiu (SUNY Binghamton, USA)
Philip Chodrow (Massachusetts Institute of Technology)
Chun-An Chou (Northeastern University)
Sean Cornelius (Northeastern University, CCNR)
Catherine Cramer (New York Hall of Science)
Herbert Dawid (Bielefeld University)
Manlio De Domenico (Fondazione Bruno Kessler)
Guillaume Deffuant (Cemagref)
Domenico Delli Gatti (Università Cattolica)
James Dixon (University of Connecticut)
Xiaowen Dong (Massachusetts Institute of Technology)
Fábio Duarte (Massachusetts Institute of Technology)
Victor M Eguiluz (IFISC (CSIC-UIB))
Kenth Engø-Monsen (Telenor ASA)
Tim Evans (Imperial College London)
Paul Expert (King's College London)
Nelson Fernández (Universidad de Pamplona)
Emilio Ferrara (University of Southern California)
Pedro Ferreira (Carnegie Mellon University)
Alessandro Flammini (Indiana U.)
Francesc Font-Clos (ISI Foundation)
Phil Fraundorf (Washington University Physics)
Koen Frenken (Utrecht University)
Seth Frey (Dartmouth University)
Javier Galeano (Universidad Politécnica de Madrid)
Jianxi Gao (RPI, USA)
Oliva Garcia Cantu Ros (Nommon)
Rodrigo García-Herrera (LANCIS)
Simon Garnier (New Jersey Institute of Technology)
Georgi Georgiev (Assumption College and Tufts University)
Gourab Ghoshal (University of Rochester)
William Glenney (Institute for Future Warfare Studies, U. S. Naval War College)
Jesus Gomez-Gardenes (Universidad Rey Juan Carlos)
Arnaud Grignard (MIT Media Lab)
Patrick Grim (SUNY Stony Brook)
Todd Guilfoos (University of Rhode Island)
Martin Hanczyc (Univesity of Trento)
Laurent Hébert-Dufresne (University of Vermont)
Leila Hedayatifar (New England Complex Systems)
César Hidalgo (Massachusetts Institute of Technology)
Hiroyuki Iizuka (Hokkaido University)
Gerardo Iñiguez (National Autonomous University of Mexico (UNAM))
Luis R. Izquierdo (University of Burgos)
Segismundo Izquierdo (Universidad de Valladolid)
Klaus Jaffe (Universidad Simón Bolívar)
Wander Jager (University of Groningen)
Marco Alberto Javarone (School of Computer Science, University of Hertfordshire)
Hang-Hyun Jo (Asia Pacific Center for Theoretical Physics)
Raja Kali (University Of Arkansas)
Márton Karsai (ENS de Lyon)
Mikko Kivela (University of Oxford)
Mark Kon (Dept. Math and Statistics, Boston University)
Matthijs Koopmans (Mercy College)
Andreas Krause (University of Bath)
Lesley Kuhn (Western Sydney University)
Marcelo Kuperman (Centro Atomico Bariloche and Instituto Balseiro)
Renaud Lambiotte (University of Oxford)
Bruno Lara (Universidad Autonoma del Estado Morelos)
Felipe Lara-Rosano (Universidad Nacional Autonoma de Mexico)
María Elena Lárraga (UNAM)
Michael Lees (Computational Science Lab, University of Amsterdam)
Erika Fille Legara (Asian Institute of Management)
Sune Lehmann (Technical University of Denmark)
Stephan Leitner (Alpen-Adria Universitaet Klagenfurt)
Tom Lenaerts (Universite Libre de Bruxelles)
Bruno Lepri (FBK-Irst)
San Liang (Nanjing Institute of Meteorology)
Benyamin Lichtenstein (University of Massachusetts Boston)
Antonio Lopolito (Università di Foggia)
Vittorio Loreto (Dipartimento di Fisica, "Sapienza" Universita' di Roma)
Jorge Louçã (ISCTE)
Miguel Luengo-Oroz (UN Global Pulse)
Pablo Marquet (Pontificia Universiad Catolica de Chile)
Serafin Martinez Jaramillo (Banco de Mexico)
Luis A. Martinez Vaquero (Institute of Cognitive Sciences and Technologies (ISTC-CNR))
Angels Massip-Bonet (Universitat de Barcelona)
Rossana Mastrandrea (IMT Institute of Advanced Studies)
Jose L. Mateos (UNAM)
Philippe Mathieu (University of Lille 1)
Raúl Alejandro Mejía Pedroza (INMEGEN)
Jose Fernando Mendes (University of Aveiro)
Veena Mendiratta (Bell Labs, Nokia)
Ralf Metzler (University of Potsdam, Germany)
José M. Miotto (Max Planck Institute for the Physics of Complex Systems)
Yosune Miquelajauregui (Universidad Nacional Autónoma de México)
Pamela Mischen (Binghamton University)
Marija Mitrovic (Institute of physics Belgrade)
Saurabh Mittal (MITRE)
Yamir Moreno (University of Zaragoza)
Esteban Moro (Universidad Carlos III de Madrid)
Adilson Motter (Northwestern University)
Maryluz Mouronte-López (Universidad Francisco de Vitoria)
Sarah Muldoon (University at Buffalo, SUNY)
Markus Franziskus Müller (UNiversidad Autónoma del Estado de Morelos)
Roberto Murcio (University College London)
Mirco Musolesi (University College London)
Andrea Nanetti (Nanyang Technological University)
Muaz Niazi (COMSATS Institute of IT)
Michael Norman (The MITRE Corporation)
Elisa Omodei (UNICEF)
Andreas Pape (Binghamton University)
David Pastor-Escuredo (itdUPM)
Matjaz Perc (University of Maribor)
Juan Ignacio Perotti (IMT Institute for Advanced Studies Lucca)
Nicola Perra (University of Greenwich)
Giovanni Petri (ISI Foundation)
Sabine Pfleger (Universidad Nacional Autónoma de México)
Andrew Philippides (CCNR, University of Sussex)
Carlos Adolfo Piña García (Universidad Veracruzana)
Flavio Pinheiro (Massachusetts Institute of Technology)
Daniel Polani (University of Hertfordshire)
Chiara Poletto (INSERM UMR-S 1136)
Tobias Preis (The University of Warwick)
Francisco Prieto-Castrillo (Massachusetts Institute of Technology)
Denise Pumain (University Paris I)
Rick Quax (University of Amsterdam)
Jose J. Ramasco (IFISC (CSIC-UIB))
William Rand (North Carolina State University)
Fabio Revuelta (Universidad Politécnica de Madrid & ICMAT)
Bernard Ricca (St. John Fisher College)
Luca Riccetti (Università degli studi di Macerata)
Alberto Robledo (Instituto de Fisica, UNAM)
Carlos Rodriguez-Sickert (Universidad del Desarrollo)
Jonathan Roginski (West Point Network Science Center)
Daniel Romero (University of Michigan)
Andrea Roventini (Scuola Superiore Sant'Anna)
Celine Rozenblat (University of Lausanne Institut de Géographie)
Stefano Ruffo (SISSA)
Alberto Russo (Department of Economics and Social Sciences, Università Politecnica delle Marche)
Alex Rutherford (Masdar Institute of Science and Technology)
Gonzalo Ruz (Universidad Adolfo Ibáñez)
Hadrien Salat (University College London)
Maxi San Miguel (IFISC (UIB-CSIC))
Francisco C. Santos (INESC-ID and Instituto Superior Técnico, Universidade de Lisboa, Portugal)
José I. Santos (University of Burgos (Spain))
Jari Saramäki (Aalto University)
Hiroki Sayama (Binghamton University)
Samuel Scarpino (University of Vermont)
Andreas Schadschneider (Institut fuer Theoretische Physik, Universitaet zu Koeln)
Jeff Schank (University of California, Davis)
Frank Schweitzer (ETH Zurich)
M. Ángeles Serrano (Departament de Física Fonamental, Universitat de Barcelona)
Arturo Serrano-Santoyo (CICESE Research Center)
Saray Shai (Wesleyan University)
Yakov Shapiro (University of Alberta)
Paul Silvey (The MITRE Corporation)
J. Mario Siqueiros-García (Networks Lab, IIMAS-UNAM)
Zbigniew Smoreda (Orange Labs)
Stanislav Sobolevsky (NYU-MIT-ITMO)
Sorin Solomon (Hebrew University of Jerusalem)
Pablo Suárez-Serrato (UNAM)
Pål Sundsøy (Telenor ASA)
Michael Szell (Central European University)
Dane Taylor (University at Buffalo, SUNY)
Gabriele Tedeschi (Universita Politecnica delle Marche Ancona)
Andrea Teglio (Universitat Jaume I)
Michele Tizzoni (ISI Foundation)
Andreas Tolk (The MITRE Organization)
Stephen Uzzo (New York Hall of Science)
Sergi Valverde (University Pompeu Fabra / Complex Systems Lab)
Gábor Vásárhelyi (Eötvös University, Department of Biological Physics)
Nick Vriend (Queen Mary University of London)
Justin Werfel (Harvard University)
Hui Yang (Penn State Engineering)
Taha Yasseri (University of Oxford)
Hyejin Youn (Kellogg School of Management)
Burcu Yucesoy (Northeastern University)
Stefano Zapperi (University of Milan)
Haifeng Zhang (Carnegie Mellon University)
Zi-Ang Zhang (Binghamton University)
Chen Zhong (King's College London)
Arkaitz Zubiaga (The University of Warwick)

 

 

Phone: 617-547-4100 | Fax: 617-661-7711 | Email: office at necsi.edu

277 Broadway Cambridge, MA USA

Privacy Policy